
Dwie ciekawostki o urazach więzadeł krzyżowych przednich (ACL)
W powrocie do sportu po uszkodzeniu ACL (więzadło krzyżowe przednie) jednym z najważniejszych czynników są czynniki psychologiczne. Tak wykazały badania z 2011 roku.
Analizie poddano 5 770 sportowców, na przestrzeni średnio 41,5 miesiąca.
90% z nich uzyskało prawie pełną funkcję kolana sprzed kontuzji. Ale tylko 44% wróciło do sportu po pełnej obserwacji. We wnioskach napisano, że głównym problemem do powrotu były czynniki psychologiczne, a nie fizyczne związane z urazem.
Jak podaje PubMed to badanie było cytowane blisko 1 000 razy.
Koślawienie kolan, a ryzyko kontuzji
Ciekawy artykuł pojawił się również w styczniu 2021 roku. Autorzy piszą w nim, że nie ma związku między ruchem kolana w płaszczyźnie czołowej do wewnątrz, a ryzykiem przyszłej bezkontaktowej kontuzji ACL (więzadło krzyżowe przednie) u elitarnych zawodniczek.
Do testów włączono łącznie 880 sportowców (piłka nożna: 451; piłka ręczna: 429).
Ponad 800 elitarnych zawodniczek piłki ręcznej i piłki nożnej zostało ocenionych za pomocą zadania przesiewowego w okresie 7 lat, łącznie z 15 sesjami testowymi.
Podczas badań wykorzystywano testy:
- Skoku w pionie
- Przysiadu na jednej nodze
We wnioskach napisano, że obecne badanie nie wykazało związku między kinematyką stawu biodrowego i kolanowego w płaszczyźnie czołowej w przysiadach na jednej nodze lub skokach w pionie, a uszkodzeniami więzadła krzyżowego przedniego u elitarnych zawodniczek piłki ręcznej i piłki nożnej.
Badacze są też świadomi, że w przyszłości należy użyć testów, które lepiej będą imitowały mechanizmy urazów ACL w piłce nożnej lub piłce ręcznej.
Jednak ze względu na fakt długości trwania badania i tego, ile zawodniczek zostało nim objętych, to pod rozwagę należy wziąć sensowność stosowania niektórych testów przesiewowych.
W sporcie szczególnie modne było stosowanie np. metodyki FMS (functional movement screen). Natomiast z tych badań wynika, że mogą one nieskutecznie przewidywać przyszłe kontuzje.
Jak widać wiele jest badań publikowanych w temacie kontuzji, profilaktyki zdrowia, fizjoterapii, itd. Często są one sprzeczne z naszą aktualną wiedzą. Musimy, więc stale rewidować nasze poglądy.
Bardzo chętnie poznam Twoje zdanie w tym temacie.