Ćwiczenia oddechowe w terapii bólu pleców
Niektóre stany bólowe prowadzą do zmian w układzie oddechowym. Wzbudza to zainteresowanie naukowców i terapeutów, aby rozważyć techniki oddechowe jako metodę łagodzenia bólu.
Ból i oddychanie wykazują dwukierunkową zależność. Oznacza to, że ból może mieć wpływ na oddychanie, a oddychanie na ból. Jak to działa, wciąż pozostaje do zbadania.
Jak ból wpływa na oddychanie?
Wiadomo, że ostry lub natychmiastowy ból może zwiększyć liczbę oddechów na minutę, przepływ oddechowy i aktywować uwalnianie adrenaliny w organizmie. Jednak wpływ przewlekłego bólu na oddychanie nie jest tak jasny. Ostatnie badania wykazały związek między przewlekłym bólem a hiperwentylacją, która ustała po zmniejszeniu bólu. Hiperwentylacja może pojawić się również wtedy, gdy spodziewamy się bólu. U pacjentów przewlekle chorych jest to często związane z poczuciem braku kontroli, co podkreśla znaczenie emocji i ich wpływu na percepcję bólu.
Jak oddychanie może wpływać na ból?
Kilka badań klinicznych wykazało, że technika powolnego, głębokiego oddychania jest korzystna w łagodzeniu przewlekłego bólu u pacjentów. Mechanizm tego efektu przeciwbólowego nie jest jasny, ale system baroreceptorów (BRS) wydaje się odgrywać główną rolę w tym procesie.
Najważniejsze naczynia krwionośne naszego ciała wyposażone są w baroreceptory, które wyczuwają zmiany ciśnienia krwi (BP) i są kluczowe dla utrzymania prawidłowego poziomu BP. Kiedy ciśnienie tętnicze jest podwyższone, baroreceptory wysyłają sygnał do centralnego układu nerwowego, który w czasie krótszym niż sekunda wysyła polecenie zmniejszenia częstości akcji serca (HR) i normalny poziom ciśnienia tętniczego zostaje przywrócony. Nazywa się to baroreceptorem [Patrz schemat 1.].
W rzeczywistości, kiedy oddychamy nasze ciśnienie spada, a odruch z baroreceptorów sprawia, że nasze HR jest wyższe, aby przywrócić normalne ciśnienie. Podczas wydechu następuje efekt odwrotny, ciśnienie jest wyższe, a HR obniżone.
Poprzez świadome kontrolowanie naszego oddychania możemy wpływać na rytm bicia naszego serca!
Co ciekawe, obszary mózgu związane z odczuwaniem bólu są również połączone z BRS. Oznacza to, że rytm bicia serca może wpływać na emocje i odczuwanie bólu. Pomyśl o nagłym zaskoczeniu, silnej emocji, czujesz się zestresowany, a Twoje serce bije szybciej. Powodem tego jest fakt, że w sytuacjach zagrożenia ciśnienie tętnicze gwałtownie wzrasta i aktywuje obszary mózgu, które czynią nas bardziej czujnymi i obniżają naszą wrażliwość na ból.
Zmniejszona wrażliwość na ból
Więc pomysł jest prosty, poprzez uzyskanie dłuższych wydechów możemy zwiększyć BP, a tym samym włączyć BRS, aby uzyskać wolniejsze bicie serca i aktywować regiony mózgu, które mogą zmniejszyć wrażliwość na ból.
Jest to niesamowity przełom i powinien zachęcić pacjentów z przewlekłym bólem do praktykowania technik samokontroli oddychania w celu modulowania bólu. Oczywiście wyniki będą się różnić w zależności od rodzaju bólu, ale fizjologiczne podstawy łączące ból i oddychanie sprawiają, że warto spróbować.
Aktywna praca nad swoim oddechem może wpłynąć na Twoje samopoczucie
Istnieje biologiczny związek między oddychaniem a bólem. Co ciekawe style medytacji i jogi często zawierają techniki oddechowe, które wydają się pomagać w zmniejszaniu odczuwania bólu. Techniki te mogą nauczyć Cię, jak kierować swoje myśli z dala od bólu i radzić sobie z emocjonalnymi aspektami przewlekłego bólu. Co więcej, te techniki oddechowe przyczyniły się do odczuwania mniejszego niepokoju, depresji i prowadzenia lepszej jakości życia.
Poza tym, dobra metoda oddychania przyniesie Ci dodatkowe korzyści, takie jak głębszy sen, lepsze funkcjonowanie układu krążenia i regeneracja mięśni. Wiele technik oddechowych jogi jest obecnie wykorzystywanych w nowoczesnych klinicznych terapiach oddechowych w celu poprawy samopoczucia pacjenta.
Spróbuj!
Naszym celem jest uzyskanie głębokiego wdechu, powolnego wydechu i niskiej częstotliwości oddechu około 6 oddechów na minutę. Istnieje wiele technik, ale ogólne wskazówki, aby uzyskać dobrą rutynę oddechową można podsumować w 3 krokach:
1) Utrzymuj prawidłową, wyprostowaną pozycję ciała, aby umożliwić maksymalne rozprężenie płuc. Możesz usiąść w pozycji skrzyżowanych nóg na podłodze lub oprzeć plecy np. o ścianę.
2) Wykonuj dłuższe i głębsze oddechy, aby zmniejszyć częstotliwość oddechów do 6 na minutę i utrzymać drogi oddechowe otwarte przez dłuższy czas (liczenie ilości oddechów może pomóc na początku). Chodzi o to, aby wydech trwał 2 do 3 razy dłużej niż wdech.
3) Wykorzystaj przeponę i mięśnie brzucha do bardziej efektywnego oddychania. Skoncentruj się na wciśnięciu powietrza głęboko do jamy brzusznej i poczuj jak twój brzuch się rozszerza. W ten sposób płuca zostają ściągnięte w dół, a do środka wpada więcej powietrza.