Etykietowanie prowadzi do niepełnosprawności

Często zbyt małą wagę przywiązujemy do tego co mówimy pacjentom. Pacjenci oczekują od nas konkretnej diagnozy, a my czujemy się dumni, gdy możemy im ją dać.

Niestety powszechnym zjawiskiem jest przypisywanie na siłę etykiet. W 2021 roku napisał o tym Friedman w swoim świetnym artykule naukowym „Peeling off musculoskeletal labels: sticks and stones may break my bones, but diagnostic labels can hamstring me forever.

Wielokrotnie można spotkać pacjentów, którzy usłyszeli, że mają wypadnięty dysk, zwyrodnienia, itp. Słysząc taki komunikat pacjent czuje się bezsilny. Jedno zdanie wystarczy, żeby zrobić z niego osobę niepełnosprawną.

Pacjent z taką „etykietą” będzie bał się ruszać, będzie unikał kontaktów społecznych. Za dużą uwagę przywiąże również do biernych procedur (masaż, terapia manualna, itp.), które mają go uzdrowić.

Fizjoterapeuta nie jest jednak uzdrowicielem. Takie wyobrażenie wzięło się właśnie stąd, że ból kojarzyliśmy z uszkodzeniem tkanki, którą wystarczy naprawić.

W tej chwili wiemy, że w przypadku przewlekłego bólu, związek między czynnikami biologicznymi jest niewielki. Większe znaczenie mają czynniki psychologiczne.
Zadaniem terapeuty jest bezpiecznie przeprowadzić pacjenta przez proces powrotu do zdrowia. Pacjent ma się czuć zaopiekowany, ale również musi dostać narzędzia do aktywnej pracy ze swoimi dolegliwościami.

Procedury bierne, takie jak terapia manualna, mają swoje miejsce w terapii, ale są dodatkiem. Podstawę mają stanowić procedury aktywne, o czym pisze między innymi Lin w swoim bardzo często cytowanym artykule naukowym „What does best practice care for musculoskeletal pain look like? Eleven consistent recommendations from high-quality clinical practice guidelines: systematic review.

Więcej o fizjoterapii skoncentrowanej na pacjencie dowiesz się podczas kursu PsychoFizjoterapia bólu pleców.

Miniaturka
Daniel Kawka

Nazywam się Daniel Kawka i z dumą noszę tytuł fizjoterapeuty. Dużą przyjemność sprawia mi śledzenie badań naukowych, którymi dzielę się podczas prowadzonych kursów. Na co dzień pracuję z pacjentami z przewlekłym bólem. Lubię moją pracę ?