Trzaski w kolanie są najczęściej fizjologiczne

Trzaski wokół kolana są powszechne podczas wykonywania powtarzalnych wyprostów i zginania kolana lub przysiadów na podłodze. Wielu pacjentów odwiedza przychodnie z obawy, że hałas jest patologiczny.

W większości przypadków hałas jest fizjologiczny i wystarczy wyjaśnić pacjentom przyczynę hałasu i uspokoić ich. Medycy powinni jednak mieć świadomość, że hałas może być jednym z objawów zmian patologicznych.

Hałas patologiczny i fizjologiczny

Hałas patologiczny wymaga odpowiedniego leczenia podstawowych zmian chorobowych. Dlatego ważne jest, aby odróżniać hałas fizjologiczny od hałasu patologicznego i przeprowadzać interwencje diagnostyczne tylko u wybranych pacjentów.

Początek patologicznego hałasu jest stosunkowo wyraźny w porównaniu z hałasem fizjologicznym. Początek patologicznego hałasu można podzielić na ostry i przewlekły. Ostry początek hałasu, któremu towarzyszy ból, może być spowodowany urazem łąkotki lub więzadeł.
Przewlekły patologiczny hałas może pojawiać się stopniowo; może występować sporadycznie lub często, w zależności od przyczyny.

Nawracający i przewlekły hałas może być spowodowany starymi uszkodzeniami łąkotek, uszkodzeniem chrząstki, chorobą zwyrodnieniową stawów, niestabilnością rzepkowo-udową lub rzepkowo-udowym zespołem bólowym.

Jak rozróżnić?

Najlepszym sposobem na rozróżnienie między hałasem fizjologicznym a patologicznym jest sprawdzenie bólu i obrzęku / wysięku w stawie kolanowym.

Ponadto hałas fizjologiczny nie ma związku z historią urazów, nie ma nasilenia dźwięków i połączonych objawów oraz ma charakter sporadyczny z powodu gromadzenia się powietrza w płynie stawowym.

Pochodzenie fizjologicznego szumu jest różne i obejmuje gromadzenie się lub pękanie drobnych pęcherzyków w płynie maziowym, ocieranie się więzadeł, chwytanie błony maziowej, hipermobilną łąkotkę lub tarczowatą łąkotkę oraz percepcję poprzedniego hałasu po operacji kolana z powodów emocjonalnych.

Odgłosy stawów, które pojawiają się wielokrotnie w różnych zakresach ruchu, zwykle pojawiają się, gdy struktury anatomiczne ocierają się o siebie, ale dźwięki pękania mają okres refrakcji, zanim zostaną powtórzone, nawet przy ciągłym ruchu.

Webinary dla fizjoterapeutów i masażystów

Nieznany mechanizm

Chociaż proponowano różne hipotezy dotyczące pochodzenia dźwięków pękania, mechanizm leżący u ich podstaw pozostaje nieznany. Kilku autorów zasugerowało, że nagłe załamanie się pęcherzyka kawitacyjnego spowodowało pękanie, podczas gdy inni podali, że źródłem pęknięć było utworzenie czystej przestrzeni lub pęcherzyka.

Bez obaw

Przyczyny patologicznego hałasu obejmują zmiany zwyrodnieniowe, patologiczną fałdę, niestabilność rzepkowo-udową, patologiczny zespół trzaskającego kolana i pooperacyjne trzeszczenie.

Fizjologiczny hałas w kolanie jest powszechny, ale zwykle jest bezbolesny i nieszkodliwy. Jeśli nie ma stanu patologicznego, nie ma potrzeby przejmować się hałasem. Wystarczy wyjaśnić pacjentom przyczynę hałasu i uspokoić ich.

Więcej o fizjoterapii opartej na badaniach naukowych dowiesz się z pakietu webinarów zRozum ból.

Miniaturka
Daniel Kawka

Nazywam się Daniel Kawka i z dumą noszę tytuł fizjoterapeuty. Dużą przyjemność sprawia mi śledzenie badań naukowych, którymi dzielę się podczas prowadzonych kursów. Na co dzień pracuję z pacjentami z przewlekłym bólem. Lubię moją pracę ?